päris toit võidab südame

talu

ajalugu

Talu ajalugu algab aastast 1938, mil Müüriku mõisa maadest 38 hektari suurune põllumaatükk eraldati, mille vastne peremees Enn Lepik oma isa Kaarel Lepiku auks Kaarli taluks nimetas. Sellest sai üks eesrindlik elatistalu, kus ajastule omaselt tegeleti nii vilja-, köögivilja- kui loomakasvatusega.

Talu võeti perelt koos riigikorra muutumisega. Ligi 50 aastat hiljem, 1990.aastal alustas Mart Lepik koos ema ja vennaga isatalu taastamist. Otsinguaastatel katsetati Kaarli talu põldudel rukki-, nisu-, odra-, kaera-, spelta-,  lina-, kanepi-, tatra-, tudra-, herne-, soja- , aga ka kartuli-, suhkrupeedi- ja koguni õlikõrvitsakasvatust. Pidama jäädi teravilja- ja õlitaimede juures. Uuendusmeelse ettevõtjana rajas peremees taluveski ning hakkas teravilja toiduks jahvatama. Kaarli talust sai üks esimesi täisterajahu ja -helbe tootjaid taasiseseisvunud Eestis. Mõne aasta pärast alustati külmpressõli valmistamist.


tänapäev

2009. aastal, kui talupidamisega liitus noorem põlvkond, läksime üle mahekasvatusele.

Praegu kasvab ligi 60 hektaril maherukis Sangaste, ja mahekaer, mis kõik saab oma veskis täisterajahudeks, –helvesteks ning kruupideks. Lisaks töötleme teiste talunike kasvatatud speltat, otra, nisu, tatart ja hernest ning pakume leivaküpsetajatele vajalikke seemneid ja rukkilinnasejahu.

Õlipressi abil valmistame lina- ja kanepiseemnetest külmpressõli, mis on populaarsed tervislikku toitu hindavate inimeste seas.

Lööme alati hea meelega kaasa kohaliku toiduga seotud ettevõtmistes. Osaleme talutoidupäevadel ja teistel maalähedastel “kiiksuga” üritustel kõikjal Eestis. Aastaringselt pakume võimalust huvilistel meie tegemistega talus kohapeal tutvust teha ja leivaõpitubades osaleda.

Tunneme rõõmu loodusega käsikäes tegutsemisest, esivanemate alustatu jätkamisest, toredatest inimestest enda ümber ja kõigest sellest, mida maaelu meile pakub.


veskitooted

tellimine

https://pood.kaarlitalu.ee

Info meie tootevaliku ja hindade kohta:

Tellimusi võtame vastu tööpäeviti kell 8-12: info@kaarlitalu.ee või tel +372 56 886 572

Kauba saadame Omniva või DPD pakiautomaati.
Toodete hinnale lisandub postituskulu postiasutuse hinnakirja alusel.

NB! Lisage tellimusele oma nimi, postiautomaadi asukoht ja mobiiltelefoni number.

NB! Suuremad tellimused, alates 45€, toimetame kaubaringi piires kohale tasuta (Kojuveo kokkuleppimiseks helista tööpäeval enne lõunat +372 56 886 572)

  • Kaubaringid Tallinna suunal (Rakvere, Kuusalu, Tallinn, Saku) igal nädalal, Lõuna-Eesti suunal (Jõgeva, Tartu, Põlva, Võru, Paide) kord kuus.
  • Hiljemalt teisipäeva keskpäevaks saabunud tellimused paneme teele samal nädalal.

jahu ja helbed

Kaarli talu veski põhitoodanguks on täisterahelbed, kruubid ja erineva jahvatusjämedusega täisterajahu – jäme, sõre ja peen.
Jahvatatavast viljast on Kaarli talu põldudel kasvanud mahe rukisSangaste“ ja mahe kaer.

Kaarli talu veski valmistab ainult täisteratooteid, st jahu on jahvatatud tervetest viljateradest, midagi peale sõkalde ei ole enne töötlemist ära võetud ning kõik kasulikud ained jäävad sel moel jahus alles. Täisteratoodete kasulikkusest, saab lähemalt uurida näiteks Eesti Toiduliidu kodulehelt.

Leivaküpsetajate rõõmuks pakime ja pakume punast rukkilinnasejahu, mida toodab Puratos Estonia OÜ ja erinevaid seemneid. Näiteks on meie väga aromaatsed köömned kasvanud Viljandimaal Uue-Rõuna talus ning kanepiseemned Harjumaal Maidla Sillaotsa talu põldudel.

Valge sinepi ja linaseemneid ostame praegu hulgikaupmeestelt, tooraine päritolu kohta on info alati pakendil. Oleme väga huvitatud kohalikust kvaliteetsest lina- ja sinepiseemnest ja oleme tänulikud iga info eest nende olemasolu kohta.

Huvitavat lugemist:

külmpressõlid

Väikese õlipressi abil valmistame külmpressitud linaõli. Pressimisjäägist, nn linakoogist, jahvatame linajahu, mis on heaks õli- ja kiudainerikkaks lisandiks jogurtitesse ja putrudesse. 

Huvitavat lugemist:

ekskursioonid ja õpitoad

Armastame väga maaelu ja traditsioonilist talupidamist. Suure heameelega jagame oma kogemusi ja teadmisi kõigiga, kel selle vastu huvi.

Taluekskursioonil saate tutvuda vilja teekonnaga põllult kuivatisse, sealt veskisse, leivatuppa ja lõpuks toidulauale.
Õpitubades teeme üheskoos juuretisega rukkileiba. Õpituba kuni 12 täiskasvanule või kuni 15 lapsele kestab 1,5 tundi.  Igale seltskonnale paneme kokku sobiva programmi.

Andke oma soovidest teada info@kaarlitalu.eekontakt